بیماری لكه موجی گوجه فرنگیAlternaria Solani (Ell.and)

                                                                                                          

 علائم بیماری لكه موجی یا سوختگی زود رس گوجه فرنگی

عامل بیماریزا، قارچی با نام علمی( Alternaria Solani (Ell.and می باشد. این قارج ساقه ها  ، برگها و میوه های گوجه فرنگی را آلوده می سازد.

این بیماری در خزانه موجب مرگ گیاهچه می شود. روی برگها لكه های قهوه ای مدور و اغلب احاطه شده با هاله زرد ظاهر می گردد. لكه های برگی معمولا" ابتدا در برگهای پیر ظاهر می شوندو به سمت بالا پیشروی می كنند. با توسعه بیماری قارچ ممكن است ساقه ها و میوه ها را آلوده سازد. لكه های روی میوه شبیه به لكه های روی برگها به رنگ قهوه ای با حلقه های متحدالمركز تیره می باشند. اسپورهای تیره وپودر مانند از این لكه های حلقه مانند تولید می شوند.  با ذره بین می توان اسپورهای روی لكه را مشاهده نمود.

 

چرخه بیماری

 قارچ میتواند در خاك و بقایای گیاه زراعی و علف هرز آلوده زنده بماند. این قارچ ممكن است بذر زاد باشد. و توسط باد، آب، حشرات ،كارگران و ادوات مزرعه انتشار می یابد.  وقتی اندام بوته گوجه فرنگی خیس باشد اسپورهای نشسته روی بوته جوانه زده و برگها را آلوده می سازند. اسپورها باجوانه زنی می توانند وارد برگ ،ساقه و یا میوه گردند. قارچ در دمای معتدل تا گرم و آب وهوای مرطوب بسیار فعال است. در فصل پر باران فعالیت بیماری شدید تر است .حمله بیماری سوختگی زود رس روی بوته های تحت تنش هایی از قبیل: بار زیاد میوه ،حمله نماتد، یا كمبود ازت بسیار شدیدتر است.

میزبان

گیاهان خانواده سولاناسه از قبیل گوجه فرنگی ،بادمجان ، فلفل سبز ،فلفل قرمز و غیره میزبان این بیماری هستند.

كنترل

بهترین روش مدیریت بیماری برمبنای پیشگیری می باشد. در صورت استقرار بیماری روی بوته كنترل آن خیلی مشكل می شود. دوباردر هفته مزرعه را مورد بازدید قرار دهید و در صورت مشاهده علائم اولیه بیماری كاربرد قارچكش را شروع نمائید.

راهكارهای مدیریت تلفیقی بیماری

فصل كاشت

كاشت گوجه فرنگی در فصل خشك بعلت پائین بودن شیوع بیماری سوختگی زود رس  بهتر می باشد.

محل كاشت

كاشت گوجه فرنگی در مزرعه و یا در نزدیكی مزارع دارای سابقه آلودگی به این بیماری بهتر است انجام نشود. چون مزارع آلوده به  عنوان منبع مایه تلقیح این بیماری عمل می كنند. در اطراف مزرعه گوجه فرنگی گیاهانی كاشته شده باشد كه میزبان این بیماری نباشند.

بادشكن ها

كاشت گیاهان گراس علوفه ای پا بلند یا درختانی مانند مانگو، انجیر، موز یا توت در اطراف مزرعه به  عنوان باد شكن مانع از ورود اسپورها توسط باد به داخل مزرعه می شوند.

آبیاری                                                                     

 از آبیاری بارانی استفاده نشود.  در صورت استفاده از آبیاری بارانی در اوایل صبح این آبیاری انجام شود تا فرصت كافی برای خشك شدن اندام بوته ها وجود داشته باشد.

كیفیت بذر

از بذرهای عاری از بیماری استفاده كنید.

گیاهچه ها

خزانه گوجه فرنگی بایستی دورتر از مزارع گوجه فرنگی سال قبل قرار گیرد. زدن شخم عمیق و بهبود خواص زهكشی بستر بذر مهم است. خاك را با آب گرم یا خاكستر برای حذف قارچ ها از خاك ضد عفونی كنید . گیاهچه های گوجه فرنگی را در خزانه مورد بازدید مكرر قرار دهید در صورت مشاهده علائم بیماری و یا علائم مشكوك ،گیاهچه های آلوده را از خزانه خارج و از بین ببرید.

 

كود دهی 

ماده آلی خاك را حتی المكان به مقدار زیاد مخصوصا"  با استفاده از كودهای حیوانی پوسیده افزایش دهید. با افزایش حاصلخیزی خاك نماتدها كاهش می یابند. استفاده از بقولات تثبیت كننده ازت در تناوب زراعی نیز می توانند حاصلخیزی زمین را افزایش داده و تا حدی مایه تلقیح قارچ را كاهش دهد.

حذف بقایای گیاهی آلوده

بقایای بوته های گوجه فرنگی را پس از پایان محصول دهی از بین ببرید.

تناوب

در تناوب گیاهانی از قبیل گوجه فرنگی ، سیب زمینی، فلفل یا بادمجان در یك زمین حداقل به مدت دو سال و ترجیحا" سه سال كاشته نشوند.

كنترل شیمیائی

توصیه های قارچكش

با مشورت كارشناسان حفظ نباتات قارچكش مناسب و موثر در مبارزه با این بیماری انتخاب شود. هنگام مشاهده علائم اولیه سوختگی زودرس در مزرعه از قارچكش های حفاظتی از قبیل كاربامات ها، كلروتالونیل، تركیبات مسی به فاصله 7 روز در آب و هوای خنك و مرطوب و تا فاصله 10 روز در آب و هوای خشك استفاده گردد. آبیاری بارانی و بارندگی موجب شسته شدن قارچكش حفاظتی می شوند. در صورت بارش شدید باران مصرف قارچكش حفاظتی تكرار شود.

فنون شیمیائی

سمپاشی بایستی در شرایط مناسب با استفاده از سمپاش مطلوب انجام شود. از نازل های مخروط توخالی بایستی در سمپاشی استفاده شود. در هنگام سمپاشی تمام اندام بوته گوجه فرنگی با قارچكش حفاظتی پوشش داده شود.

منبع

http://www.gonbad-agri.ir/modules/news/article.php?storyid=14

Rueda A.1995.Early blight ofTomatoe

Cornell university. Global crop Pests.  


 
دانلود فایل جزوه در قالب ورد:

استفاده از این جزوه بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد و با متخلفان مطابق قانون برخورد می شود.طبقه بندی: گیاهپزشکی،  زراعت و اصلاح نباتات،  تصاویر بیماری های گیاهان زراعی،  مبارزه بیولوژیک،  جزوات آموزشی،  ویژه دانشجویان غیر کشاورزی،  باغبانی، 
برچسب ها: دانلود جزوه آموزشی در رابطه با لکه موجی گوجه فرنگی، جزوه رایگان لکه موجی گوجه فرنگی، دانلود جزوه لکه موجی گوجه فرنگی، لکه موجی گوجه فرنگی pdf، حسن رسولی، شرکت فنر مهندسی کشاورزی سبز آذین راگا،  

تاریخ : یکشنبه 17 اردیبهشت 1391 | 05:57 ب.ظ | نویسنده : ح. ر | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.